Slovensko je krajina s bohatým kultúrnym dedičstvom. Súčasťou jeho histórie a aj prítomnosti sú po stáročia aj Židia. Ešte pred holokaustom žilo na území dnešného Slovenska približne 136 000 Židov. Židovské náboženské obce a židovská menšina tu vybudovali a využívali synagógy, cintoríny, školy a ďalšie budovy, ktoré mali a majú veľký význam nielen pre židovský náboženský a kultúrny život, ale aj pre celú spoločnosť.
V piatok 10.11.2023 nás navštívil pán Mgr. Martin Posch, PhD. z dokumentačného strediska holokaustu Historického ústavu v rámci projektu organizácie The European Jewish Cemeteries Initiative. Podujatie sa skladalo z dvoch častí (prednáška a exkurzia). Prednáška bola venovaná dejinám židovskej komunity v danej lokalite, problému holokaustu a priblíženiu základných faktov o dôležitých pamiatkach - židovských cintorínoch. Spolu s exkurziou na miestny židovský cintorín ukázal žiakom typické prvky cintorínov, poučil ich ako sa na židovskom cintoríne správať, vysvetlil zaujímavé a (pre väčšinu verejnosti) úplne neznáme symboly na židovských náhrobkoch aj to, ako sa čítajú.
Žiaci si priniesli kamienky, ktoré sa ukladajú vedľa židovských hrobov namiesto sviečok, aby si uctili mŕtvych. Dozvedeli sa množstvo informácií, ale nedali sa zahanbiť a ako obyvatelia Pribety vedeli, kde sa v obci nachádzala miestna synagóga.
Ich aktivita našu návštevu príjemne prekvapila. Ďakujeme za túto prednášku, ktorá nám ukázala, že tieto pamiatky sú neoddeliteľnou súčasťou mestského a vidieckeho kultúrneho priestoru, pretože reprezentujú spoločnú históriu. Bohaté hmotné dedičstvo na druhej strane svedčí o významnom prínose židovských komunít do rozvoja miest, a to platí nielen na Slovensku, ale v celej Európe.
Mgr. Nikola Závodská