V súčasnosti je bežné, že žiaci pracujú s AI nástrojmi. Tak sme si to dnes vyskúšali s tretiakmi na hodine Informatiky. Spojili sme v rámci medzipredmetových vzťahov predmety: HUV, ANJ, MAT, SJL. Hudobnú výchovu, kde reagovali na pojmy LIKE/DISLIKE na piesne, kde sa ich pýtali, čo majú rady. Anglický jazyk - precvičenie si slovnej zásoby, hlavne slovies činností voľnočasových aktivít, ako aj pýtanie sa otázky Do you like? Matematiky – práca s tabuľkou a grafom. A SJL – písanie otázok a odpovedí.
Prvou úlohou bolo spýtať sa spoločne otázky AI nástroja Chat GPT, napríklad aby nám vytvoril obrázok jednorožca, čo jedia jednorožce, nech vytvorí krátky príbeh o jednorožcovi. Každý sa s ním chcel porozprávať, či už o počasí, o obľúbenom futbalovom družstve, čo žiakov zaujímalo. Úplne ich pohltila komunikácia s ním.
Druhý digitálny nástroj bol grafický Canva. Tu sa dajú vytvárať rôzne plagáty, pracovné listy, prezentácie, koláže z fotografií.
Na úvod sa porozprávali o ich záľubách. Pani učiteľka sa ich spýtala rôzne otázky, ony odpovedali po anglicky LIKE/DISLIKE (mám rád/nemám rád). Každý má rád iné záujmy, tak vytvorili dvojice, kde sa pýtali spolužiaka otázky na dané voľnočasové aktivity a dopĺňali „liky“, kto má rád danú činnosť a kto nie. Tú tabuľku si potom ešte spoločne vyplnili hlasovaním na interaktívnej tabuli.
Keď mali tabuľku záujmov, vytváral sa v Canve graf z vyplnenej tabuľky, obrázky do grafu vyberali a dopĺňali ony. Zaujímal ich aj názor AI, tak mu ju pani učiteľka tabuľku poslala a on ju vyhodnotil a ponúkol možnosti činností, ktoré môžu podľa záujmov stráviť vo voľnom čase spoločne.
Tretiaci na hodine zistili, že majú spoločné záujmy, a že s AI sa dá dobre porozprávať o čomkoľvek..:)
Mgr. Veronika Balhová