V pondelok 5. mája 2025 sa na našej škole uskutočnilo stretnutie s preventistkou Policajného zboru SR mjr. Mgr. Adrianou Grupáčovou a Mgr. Darinou Ježovou z Úradu práce, sociálnych vecí a rodiny v Komárne.
Mjr. Mgr. Adriana Grupáčová besedovala so žiakmi 2. stupňa na tému: Zvyšovanie právneho povedomia. Hovorili o kriminalite mládeže, resp. kriminalite páchanej maloletými aj mladistvými páchateľmi. Hlavným cieľom týchto besied je zvyšovať právne povedomie žiakov 2. stupňa ZŠ a tým predchádzať páchaniu trestnej činnosti, ale aj predchádzať tomu, aby sa stali obeťou páchania trestnej činnosti.
Mgr. Darina Ježová prezentovala žiakom 6., 7. a 8. ročníka Národnú linku na pomoc deťom v ohrození VIAC AKO NI(c)K.
VIAC AKO NI(c)K je linka pomoci pre všetky deti a mladých ľudí, ktorí sa ocitli vo vážnej situácii a hľadajú pomoc alebo niekoho, s kým si môžu o tom pohovoriť. Násilie na deťoch má viaceré formy. Patrí k nim napríklad ponižovanie, vysmievanie, vyhrážanie sa násilím, bitie, týranie, zosmiešňovanie na internete, vydieranie, sexuálne násilie, zanedbávanie atď.
Každé dieťa má právo požiadať o pomoc aj bez vedomia rodičov alebo osoby, ktorá sa o neho stará.
Linka funguje 24 hodín denne 7 dní v týždni, poskytuje pomoc bezplatne formou chatu a e-mailom na pomoc@viacakonick.gov.sk
Tu sú niektoré postrehy našich žiakov:
- Prednáška o linke detskej pomoci bola veľmi užitočná, pretože pani koordinátorka nám jasne a zrozumiteľne vysvetlila, ako sa máme správať v situácii, ktorá je pre nás nekomfortná alebo nepríjemná. Pani policajtka nám podala rôzne informácie o práve a trestných konaniach. (8. roč.)
- Prednáška o linke pomoci bola veľmi náučná, vieme si stiahnuť apku, ktorá nám pomôže v ťažkých situáciách a dozvedeli sme sa, čo máme urobiť. (8. roč.)
- Dozvedel som sa, koľko veľa detí má doma problémy. Na besede s policajtkou som sa dozvedel, ako prebieha zákrok polície. (8. roč.)
- Prednášky boli zaujímavé a veľa som sa dozvedela o šikane, ale do budúcnosti by som prijala aktívnejšiu formu prednášky ako napríklad nejaké hry, aby to študentov viac zaujalo a aby sme si z toho odniesli viac informácií. (8. roč.)
- Páčilo sa mi, že sme sa rozprávali o témach, ktoré nás zaujímali, že sme pozerali videá, ktoré boli spravené cez Covid, že nám pani policajtka rozprávala skutočné príbehy zo svojej práce. (7. roč.)
- Pani policajtka nám porozprávala reálne príbehy, povedala, že od 14. rokov môžeme ísť do väzenia. Zaujalo ma, koľko detí písalo na Linku pomoci cez aplikáciu, najviac cez Covid – viac ako 10 000 detí. (7. roč.)
- Veľmi sa mi to páčilo, že nám všetko vysvetlila, čo máme robiť, keď sa niečo stane. Dozvedel som sa zaujímavé veci. Len to som ľutoval, že nebolo také video, kde ukazujú, čo máme robiť, keď niekto príde do školy so zbraňou. Aj to nám pani policajtka vysvetlila, čo znamenajú strieborné a zlaté hviezdičky a rámčeky na policajnej uniforme – strieborný znak bez rámčeka je len strážmajster a zlatá hviezdička v rámčeku je major. (7.roč.)
- Páčilo sa mi, že sa môžem porozprávať s pani policajtkou. (6. roč.)
- Páčila sa mi prezentácia. Páčilo sa mi, že niektorým v triede narovinu povedali, že čo sa stane, ak sa nepolepšia.(6. roč.)
- Páčilo sa mi rozprávanie s policajtkou, dozvedela som sa veľa vecí o zlých drogách a cigaretách a hlavne o správaní. Potom o zaujímavej a ochraňujúcej aplikácii, čo chráni deti pred šikanou a problémami. (6. roč.)
PaedDr. Adriana Valachová